четвер, 18 жовтня 2018 р.


Тема: Осінні державні та народні свята
Мета: Формувати уяву учнів про святковий народний календар; викликати  інтерес до традицій українського народу у відзначенні свят; узагальнити  знання дітей про державні, народні свята; розширити уяву учнів  про різноманітність свят; вчити доброзичливому спілкуванню; розвивати   пам’ять, спостережливість, мовлення; поповнювати словниковий запас, активізувати пізнавальну діяльність;  виховувати дітей на кращих традиціях українського народу, виховувати  відчуття гордості за свою країну, любов до рідної землі і природи.
Обладнання: Ілюстрації, малюнки, святковий календар.
Освітні галузі, які задіяні
-         Природнича;
-         Мовно-літературна;
-         Технологічна.


Хід уроку
І. Організація класу
Доброго дня! – бажаю я другові,                                                                                                            Доброго дня! – я вітаю пташину,                                                                                                      Доброго дня! – я вітаю людину,                                                                                                              Доброго дня! – я бажаю вам усім!                                                                                                            Вже дзвінок нам дав сигнал,                                                                                                             Працювати час настав.                                                                                                                          Тож і ти часу не гай,                                                                                                                         Працювати починай!
ІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда «Пори року»
- Любі діти! Усі ми любимо милуватися красою рідної природи. І кожного разу вона предстає перед нами у різних картинах і різних кольорах. Це рік мандрівник створює різні картини природи, а допомагають йому чотири господині.                                               - Одна землю встеляє білою ковдрою…Друга одягає дерева в пишний наряд і заквітчує землю… Третя прикрашає барвистими кольорами сади, луки, городи, ліси і лоскоче  сонечком…Ну а четверта господиня дбає, щоб побільше запасти дарунків природи…
- Хто вони - ці господині-чарівниці?
Так це ж чотири пори року!
- Давайте пригадаємоя. про яку пору року ми з вами говорили вчора на уроці. (про осінь)
ІІІ. Робота над новим матеріалом
1. Повідомлення теми і задач уроку
- Кожна пора року не тільки дарує нам розмаїття кольорів у природі, а ще тішить нас різними святами. Недарма в народі говорять: «Скільки днів,стільки й свят!». Тож сьогодні будемо говорити про народні й державні свята осіннього циклу.
2. Рубрика «Народний календар»
Осінь, наша осінь, золота година,
Неба ясна просинь, пісня журавлина.
Бабиного літа довгі білі коси,
І дорослі й діти люблять щедру осінь.
- Золотокоса красуня-осінь прийшла до нас із щедрим народним святом  «Збирання врожаю». Осінь – гарна господиня, щедра. Усього в неї доволі: і у полі, й на баштані, у саду, й на городі.
- Збирання врожаю традиційно в Україні закінчувалось яскравими, багатими ярмарками. Землероби, народні умільці, крамарі виставляли і продавали кращі свої добутки.
Діти  слухають пісню  «Ходить гарбуз по городу»(відео)
А в жовтні люди зустрічали «Свято Покрови». До цього свята всі польові  роботи мали бути закінчені, озимина – посіяна.                                                                                                             На Покрову в Україні відмічають аж три  свята! Адже 14 жовтня – це День Покрови Пресвятої Богородиці, День українського козацтва та День захисника України.
День Покрови Пресвятої Богородиці – це найдавніше  народне свято на 14 жовтня. Воно вважається одним із найбільш шанованих у християнстві та має за собою досить цікаву історію. За легендою, у цей день вороги мали напасти на Константинополь, але у місто прийшла Пресвята Богородиця та вкрила усіх містян покровом свого одягу, захистивши їх від нападників. Навколо міста здійнялась така буря, що вороги навіть не змогли до нього наблизитись. Саме тому у цей день традиційно моляться про захист своєї оселі, своєї родини та рідної землі.
Існує звичай: на свято Покрови робити подарунки бідним  та сиротам. Поміркуйте, що таке милосердя. Чому треба бути милосердними?
А оскільки українські козаки надзвичайно шанували християнські традиції та вважали Покрову одним з найбільших свят. Саме у цей день вони святили свою зброю, яку шанували не менше ніж національні традиції.
Зараз ми  14 жовтня святкуємо державне свято – день захисника Вітчизни.
3. Створення  «Українського сувеніру» для захисників Вітчизни ( елемент уроку «Дизайн та технології»)
VІ. Підсумок уроку
- Сьогодні на уроці, діти, ми перегортали народний календар  осінніх свят і
зупинилися тільки на найголовніших.
- Чергування пір року – незмінне явище природи, і кожен день зими або весни, літа або осені дарує нам велике або маленьке свято, яке містить у собі народні обряди, традиції, магічні дії, пов’язані із кожним конкретним днем року, із господарськими особливостями української дійсності, з прекрасною природою нашої країни. Головне, не забувайте традиції своїх пращурів! Адже, залучившись до таїнств кожного свята, кожна людина відчуває , що від них віє магією рідної землі, це бальзам для душі, який надає сил і наснаги.






Немає коментарів:

Дописати коментар